עבריינות תעסוקתית

אמינות העובד מול המעסיק שלו

חלק ניכר מעסק מצליח הוא העובדים הקיימים בארגון . ארגונים ובתי עסק יכולים להגיע לקריסה כלכלית רק בשל בחירת עובדים לקויה.

מהדרג הזוטר ועד לדרג הבכיר ביותר- על כל אחד להיבחר בקפידה.

ארגונים רבים מתמודדים עם בעיות אמינות של עובדים מאחר ולא נקטו בדרכי פעולה מסוימים טרם קבלתם לעבודה. חשוב לערוך סינון מוקפד טרם קבלת עובדים חדשים ואף לבחון את יושרם ואמינותם לאחר תקופה בארגון.  על מנת להגיע למצב רצוי בו העובדים יהיו איכותיים, חשוב לערוך בדיקת פוליגרף אשר תוכל לסייע ולשפוך אור אודות המועמד הרלוונטי.

סוגי הבדיקות

 בדיקת קבלה (בדיקה קדם תעסוקתית)

טרם הגעת הנבדק לבדיקה, הארגון שמזמין את בדיקת הפוליגרף קובע את תוכן השאלות אשר נשאלות במעמד בדיקת הפוליגרף. ניתן לשנות את תוכן השאלות בין עובד לעובד.

בניית שאלות הבדיקה מנוסחות ע"י בודק הפוליגרף והארגון שמזמין את הבדיקה.

חשוב ששאלות הבדיקה יהיו מנוסחות בצורה הברורה ביותר על מנת שהנבדק יבין אותן בקלות. בדר"כ הנושאים הרלוונטיים לארגון המזמין את הבדיקה, הם: בנושא שימוש בסמים, גניבות ממקומות עבודה, פיטורים בגין אירועי אמינות, ריגול תעשייתי, הונאות ועוד.

בדיקה תקופתית- מומלץ לבצע בדיקה תקופתית לכלל העובדים בארגון כל תקופה מסוימת, אותה ניתן להגדיר מראש.  דפוסי ההתנהגות של כל אדם עשויים להשתנות מעת לעת, זאת לאור שינויים במצב כלכלי, אישי או חברתי, על כן ישנה חשיבות רבה לביצוע הבדיקה התקופתית. בנוסף, במקרה של חשד כלפי עובד, הבדיקה אף תסייע בקבלת מידע בדבר מעשיו של העובד ורמת אמינותו. כאשר מבצעים לעובדים בדיקה תקופתית, העובדים סבורים ומבינים כי הם נמצאים בבקרה ולכן ימנעו לבצע נזקים.

בדיקת פוליגרף בעת חשד- כאשר ישנו חשד אודות עובד מסוים בארגון, בנושאי גניבות/ מעילות וכו' רצוי לבצע לו בדיקת פוליגרף. הדבר יכול לסייע בגילוי האמת ואף באימות מידע שהתקבל אודות העובד. חשוב להוסיף כי כאשר מבצעים בדיקה לעובד, הבדיקה יכולה להוות רתיעה גם לעובדים האחרים בארגון אשר מעוניינים לעשות דברים שאינם תקינים ואף אסורים.

השאירו פרטים ונחזור בהקדם